Evropa

Benátky

Benátky jsou krásné, žádné fotky nemůžou zachytit, jak moc. I přes šílené davy turistů stojí za to je vidět. Je to neopakovatelné město plné nádherných paláců. Určitě tam zajeďte.

Vaporettem po Canal Grande

Naše objevování Benátek jsme začali tím, že jsme si koupili jízdenku na vodní autobus Vaporetto č. 1 – jede od autobusového nádraží až k náměstí Sv. Marka. Měli jsme štěstí, že jsme seděli hned vpředu, bylo krásně, tak jsme se mohli jen kochat.

Památky

Mezi hlavní památky patří Dóžecí palác na náměstí Sv. Marka, Bazilika Sv. Marka (tam jsme si za 3 EUR dopředu koupili přednostní vstup na přesnou hodinu), Zvonice a hodiny na nám. Sv. Marka, kostel La Salute, muzeum moderního umění Peggy Guggenheim atakdále. My jsme ale byli dopředu domluvení, že se sice podíváme na nám Sv. Marka, ale hlavní památky vynecháme, nechtěli jsme se prodírat davy turistů. Ono to totiž úplně stačí – chodíte a objevujete jeden krásný palác za druhým.

 .     

Čtvrť Rialto

Ve čtvrti Rialto je největší koncentrace paláců, čtvrť je rozprostřená po obou březích Canal Grande, na druhou stranu se dostanete buď přívozem Traghetto za 2 EUR nebo po mostě Ponte di Rialto.

A znovu opakuji – chodíte a žasnete nad tou krásou.

Vyhlídka ze Scala del Bovolo

Na tuhle vyhlídku jsme také měli doporučení a doporučujeme ji i vám. Nikdo tam nebyl, výhled božský. Posuďte sami. Vstup stál 7 EUR, pro dítě do 12 let zdarma.

           

Sv. Jan Nepomucký

Je to patron Benátek a všech gondolierů. Jeho sochu najdete za rohem kostela St. Geremia.

Ponte Chiodo

Při našich procházkách jsme se byli podívat i na původní most bez zábradlí – Ponte Chiodo.

V Benátkách nejde se neztratit!

Uličky jsou úzké, cedule jen tu a tam. Spousta šipek s nápisy, kam jít, je napsaná rukou. Klidně se jimi řiďte, dovedou vás správně.

Benátky v noci

Benátky vypadají v noci dost strašidelně. Úzké uličky, kde není dostatek osvětlení. Cedulí se správným směrem je málo. A bloudíte…

Spousta otázek

Tím, že je město na vodě, diskutovali jsme nad spoustou praktických otázek. Třeba – jak svážejí odpadky? Uličky jsou úzké a popelnice nikde. Pak jsme objevili pána, který před sebou tlačil velký vozík s odpadky (opravdu velký) a pak jsme náhodně viděli na Canal Grande velkou nákladní loď s odpadem.

Zásobovacích lodí jsme viděli několik.

Pak jsme se bavili, jestli řidiči lodí, podléhají stejné policejní kontrole, jako řidiči aut? Zastavují je policajti? Dávají jim dýchnout? Nevíte někdo?

Kde se najíst

Šli jsme na doporučení. Moc nám chutnalo v bistru Farini. Je kousek od mostu Rialto, ceny jsou příznivé a jídlo skvělé. Chtěli jsme vyzkoušet ještě Osteria da Alberto ve čtvrti Dorsoduro  a palačinkárnu Cocaeta v Cannaregio, ale už jsme se k nim nedostali.

Co jsme ale ocenili, byla poloprázdná kavárna s výhledem na nám. Sv. Marka! Jděte vchodem po schodech nahoru do Muzea Correr a v prvním patře můžete jít buď do muzea nebo na druhé straně do kavárny. Zde výhled.

Doprava

Ze čtvrti Mestre dojedete do Benátek autobusem na autobusové nádraží, stojí to 1,5 EUR, pokud pojedete v noci a nebudete mít dopředu koupený lístek, zaplatíte u řidiče 3 EUR.

Přímo v Benátkách už jezdí jen vodní autobus – vaporetto – stojí 7,5 EUR na osobu.

Když budete zrovna potřebovat na druhý břeh kanálu Grande, můžete využít přívoz Traghetto za 2 EUR, zastávky si najděte na mapě gondolových přívozů.

Pokud se budete chtít svézt gondolou, stojí to 80 EUR na 30 minut. My jsme si v pohodě vystačili s vodním autobusem. Viděli jsme několik gondolových zácp – takže nám to jako taková romantika nepřišlo. Ale na fotkách to vypadá pěkně.

Ještě existuje vodní taxík, ale ten je ještě dražší, než gondola.

Cesta z letiště autobusem stojí 8 EUR, když ale dojdete jednu zastávku pěšky – jmenuje se Tessera, snadno vám to najde navigace – zaplatíte za cestu do Benátek jen 1,5 EUR, protože už nejste v letištním prostoru. My jsme měli batohy, tak jsme šli po svých – celková úspora skoro 20 EUR stála za to.

Ubytování

Ubytování jsme si zamlouvali asi půl roku dopředu ve čtvrti Mestre přes airbnb.com. Obvykle si bydlení vyměňujeme přes homeexchange.com, ale v Benátkách si lidé nechávají za bydlení spíš zaplatit 😉

Turistická lákadla

Můžete se naučit jezdit gondolou – za 60 EUR na osobu. Můžete se podívat, jak se gondoly vyrábějí. Můžete navštívit sklárny a výrobny karnevalových masek. Benátské krajky… My jsme měli krásné počasí a času málo. Tak sklárny třeba zkusíme příště.

Ostrovy

Z Benátek můžete zajet podívat na ostrovy Murano (prohlídka skláren), Burano, Torcello, Lido (který je kvůli plážím a vodním sportům doporučovaný pro rodiny s dětmi) a San Francesco. To jsme ale vůbec nestihli.

Co by se vám ještě mohlo hodit

Pitná voda teče ze všech pítek, která potkáte ve městě.

Vyhlídka zdarma je možná ze střechy garáží San Marco, které najdete hned u autobusového nádraží.

Filmaři v Benátkách

Měli jsme to štěstí, že jsme viděli natáčení na nám Sv. Marka. Prý nový Spiderman! Znalci ale tvrdí, že Spiderman se nikdy nehnul z New Yorku. Tak uvidíme.

Nenechte se odradit tím, že jsou Benátky přeplněné. Obzvlášť v neděli vyrazí všichni se svými příručními kufry na kolečkách před tím, než jim letí letadlo a okolo Canal Grande je tlačenice a ještě přeskakování přes kufry (fakt jsme ocenili naše malé baťůžky). Přes to všechno je to MUST SEE!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Další příspěvky k přečtení