O nás

Berlín v zimě

Toužila jsem po návštěvě Egypta. Už nemusím! Byla jsem totiž v Berlíně v muzeu Pergamon. A nejen v něm.

Muzejní ostrov

V Berlíně jsou muzea sdružená na muzejním ostrověv centru. Jedná se o Pergamon muzeum, Nové muzeum, Staré muzeum, Bodemuzeum a Národní galerii. Když si koupíte kombinovanou vstupenku na všechno, můžete tam strávit celý den. A žasnete nad tím množstvím a propracovaností tisíce let starých exponátů. A o tom podrobněji níže.

Muzeum Pergamon

Většinu zde vystaveného umění bylo do Berlína převezeno na začátku 20. let minulého století.

První patro je věnované Egyptu, tedy zde uvidíte 25 m vysoké Pergamské panorama, Pergamský oltář, bránu z tržiště v Milétu a spousty dalších předmětů. Věřte mi, že budete chodit s otevřenou pusou.

Horní patro je věnované islámskému umění – i zde uvidíte velmi krásné exponáty.

Nové muzeum

Bysta egyptské královny Nefertity (nesmí se zblízka fotit), která měla vedle svého manžela výsadní postavení. Dále zde uvidíte šperky, předměty denní potřeby, sošky a sarkofágy.

V horním patře najdete vykopávky z doby bronzové, meče, pazourky.

A nahoře můžete také vidět rituální zlatý klobouk z doby bronzové, který se používal při slavnostech – 490 g zlata, je 74,5 cm vysoký.

Staré muzeum

Zde uvidíte antické umění – amfory, porcelán, mince a zlaté předměty.

Spoustu soch bez hlavy a také hlavy bez těla.

Národní galerie

Pokud máte rádi obrazy, projděte si sbírky klasických německých malířů. Plus pár obrazů francouzských impresionistů – Monet, Manet, Renoir…

V každém muzeu si můžete půjčit audioprůvodce. Vemte si svačinu, kavárny jsou plné.

Za celý den toho budete mít dost, bylo by ale škoda něco vynechat.

Charlottenburg

Krásný zámek, který založila královna Charlotta. Za války byl zničený, byl však úplně zrekonstruován – všechny místnosti jsou kompletní, některé jsou obložené dřevem, jiné zdobené zlatem, uvidíte gobelíny, tapiserie, obrazy.

Starý palác

Klasický barokní zámek. Bohužel jsem u vstupu nepochopila, že si musím koupit „vstupenku“ na focení, tak jsem nemohla fotit. Zde jedna tajná.

Nejznámější místnost na zámku je vyzdobená 2.700 kusů porcelánu, který panovnice sbírala jako svůj koníček. Zde foto z internetu

Nové křídlo

Rokokové křídlo bylo postavené za vlády vnuka Charloty Fridricha II. Je vzdušnější, velké místnosti, opět velmi pěkně vyzdobené. Výmalba na stěnách se zlatým zdobením.

Místnosti, které byly postavené pro dceru Luisu jsou menší, ale útulné. Tapety a látky jsou ozdobené ptačími motivy a květinami. Najdete zde i malované dveře.

Na zámku si také můžete prohlédnout královské klenoty – koruny, žezlo, jablko a meč.

Uvidíte i krásný porcelán, stříbrné nádobí a sošky.

Na zámku můžete strávit klidně několik hodin. Je zde kromě Starého paláce a Nového křídla také Belveder, Nový pavilon, Muzeum, Mauzoleum a rozsáhlé zahrady – pokud tedy budete mít pěkně. V únoru to moc na procházku nevypadalo – pršelo…  

Půjčte si audioprůvodce, je poutavý, informací dostanete tak akorát. Vstupenka do celého paláce stojí 17 EUR, zlevněná 13 EUR, rodinná 25 EUR.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Další příspěvky k přečtení