Evropa

Vezměte děti do Berlína!

Příběh Berlínské zdi a doby komunismu je pro děti velmi zajímavý, stejně tak se setkáte s historií druhé světové války. Užijete si spoustu aktivit (některé jsou úplně zadarmo) a odvezete si chuť se znovu vrátit a prozkoumat další zajímavosti, které tohle město nabízí. 

V Berlíně jsme byli několikrát a ještě se tam několikrát podíváme – cítíme se tam totiž dobře. Je to město, které si na nic nehraje. Tady jsou naše nejsilnější zážitky. 

Braniborská brána a Památník holokaustu

Klasika všech turistických klasik. Brána je symbolem rozdělení země během studené války, nebyla totiž po dobu existence Berlínské zdi přístupná. Byla zrekonstruovaná a otevřená veřejnosti až po sjednocení Německa. 

Památník holokaustu najdete kousek pešky od Braniborské brány. Památník velký jako fotbalové hřiště, strohý labyrint betonových kvádrů, který svojí civilní podobou lákal děti ke skákání a hraní na schovávanou, dospělí na něm posedávali a odpočívali. Teď už je památník hlídán službou, která návštěvníky decentně upozorňuje na respekt k obětem války. 

Je volně přístupný ze všech stran, jen podzemní muzeum má stanovenou otevírací dobu.

Postupimské náměstí 

Je plné moderních budov, dojdete k němu hezkou procházkou od Braniborské brány a Památníku holokaustu. Kdysi tudy procházela zeď, teď je to nejmodernější čtvrť Berlína. A za rohem od náměstí je malý Legoland 🙂 Je opravdu malý, ale dá se v něm strávit i několik hodin. 

Checkpoint Charlie

Bývalý přechod mezi východním a západním Berlínem – mezi sovětským a americkým územím – sloužil pouze pro diplomaty a osoby se zvláštním povolením. Současná podoba Checkpointu je věrnou kopií původní strážní budky. 

Vedle Checkpointu najdete Muzeum Berlínské zdi, které dokumentuje její dějiny. Část je věnovaná nejrůznější pomůckám pro útěk na Západ.

 

Nejlepší výhled 

Když se na vládní budovu Reichstag postaví moderní kupole plná zrcadel, vznikne z toho nejlepší výhled na celé město. Žádné vstupné se neplatí, ale vzhledem k tomu, že se jedná o vládní budovu, je potřeba se tak den předem objednat (vystát frontu nebo se zaregistrovat online), ukázat pracovníkům svůj pas a projít přísnou bezpečnostní prohlídkou. Stojí to však za to!

 

Socialistický protiatomový bunkr

Muzeum Story od Berlin nabízí kromě 20 místností věnovaných historii Berlína – od vzniku města až po pád zdi – prohlídku protiatomového bunkru pro 3.500 lidí. Zhruba půlhodinová prohlídka je možná jenom s průvodcem, začíná vždy v celou hodinu a je v němčině nebo angličtině. Za nás jedna z nejpůsobivějších prohlídek.

Přilehlé muzeum věnované historii města si prohlížíte samostatně. K prohlídce je možné si do mobilu stáhnou aplikaci v češtině, která vám ve stručnosti popíše, co která místnost představuje.

 

Televizní věž

Další ikona Berlína – čtvrtá nejvyšší stavba Evropy – není vhodná pro ty, kdo se bojí výšek – 203 metrů nad zemí je vyhlídka a otáčivá restaurace.  

ZOO

Do ZOO jsme se vypravili, protože jsme chtěli vidět živou pandu. Bohužel až na místě jsme zjistili, že panda umřela před pár lety a novou nepořídili. ZOO je docela malá, je v centru města a není ničím výjimečná (znovu jsme si potvrdili, jak je pražská ZOO skvělá). Ale jestli si nenecháte ujít žádnou příležitost vidět exotická zvířata, klidně do ní zajděte. 

Vedle ZOO je BIKINI HOUSE, v něm je 25 hours hotel a v něm je Monkey Bar, ze kterého je výhled přímo do ZOO. Místo se musí předem objednat. 

Památník berlínské zdi

Venkovní instalaci skutečné zdi a „pásu smrti“ uvidíte z vyhlídkové věže. Uvnitř památníku si prohlídnete fotografie a autentická videa.

Výrobna bonbónů

Do malé manufaktury Bonbonmacherei jsme šli cíleně a jsme rádi, že jsme přišli krátce před tím, než se pan majitel pustil do výroby nové várky bonbonů. Čas začátku této miniexkurze totiž nelze zaručit.

Vidět, jak se bonbóny vyrábí tradičním způsobem, je zážitek! Prohlídka nic nestojí a výroba jedné várky trvá zhruba půl hodiny. Navíc bonbony jsou strašně dobré! Koupili jsme si několik různých balíčků a po zbytek dovolené jste nás mohli slyšet opakovaně říkat: „Tenhle je taky strašně dobrej.“ „Dej mi prosím další.“

Jestli budete mít cestu kolem Oranienburger Strasse 32, určitě se tam zastavte. 

 

 

Přes letní prázdniny mají zavřeno 🙁

Berlínská zeď – East Side Gallery

1,3 km dlouhý pás původní Berlínské zdi je největší sbírkou nástěnného umění pod širým nebem. Najdete zde víc jak 100 maleb od významných umělců. Slavnější malby jsou blíž k nádraží. 

  

Lanové centrum, jaké jste ještě neviděli

Natrefili jsme na něj náhodou při procházce čtvrtí Mitte. Fotky mluví za vše.

  

Vstupné pro dospělého je 21 EUR, teenageři 18 EUR, děti 15 EUR.

Mauerpark 

Nedělní bleší trh je vyhlášený. Najdete zde spoustu starých krámů i designové stánky pro turisty. Také nejrůznější občerstvení. Pro místní je návštěva trhu oblíbeným nedělním programem. 

 V parku to žije. V létě můžete každou neděli odpoledne vidět a slyšet karaoke. Nebo si tam rovnou postaví svoje nástroje kapela 😊 

 

Flakturm v Humboldthain Park 

Jedna ze tří protiletadlových věží používaná během druhé světové války. Sloužila také jako bunkr pro civilisty. Ke konci války byla částečně zbořená, nyní slouží jako rozhledna. Když je dobré počasí, můžete si u připravených stolů dát piknik. Je možné se podívat i dovnitř. 

Kebab 

Na Grill na Rozenthaler Platz jsme narazili náhodou, jejich kebab nám tak chutnal, že jsme tam druhý den vypravili znovu. Až pak jsme na něj objevili doporučení v průvodci. Když půjdete kolem, doporučujeme jej i my. 

Další osvědčené aktivity

Výlet parníkem po řece Sprévě – prohlídnete si město z jiné perspektivy.

Technické muzem Deutsches Technikmuseum – pro malé kluky jako stvořené. 

Park Tiergarten

Jeden z největších městských parků na světě, chcete-li si odpočinout od města, tohle je ideální místo pro posezení, piknik nebo procházku. Z centra tam dojdete od Braniborské brány nebo Postupimského náměstí.

Jídlo a jídlo

V Berlíně najdete snad všechny kuchyně. My obzvlášť doporučujeme ulici s asijskými restauracemi Alte Schönhauser Str., např. v čísle 46 najdete restauraci Monsieur Vuong.

Doprava a její drobné nástrahy

Lístek na 1 jízdu stojí 2,80 EUR pro dospělého, 1,70 EUR pro dítě.

Celodenní jízdenka je za 7 EUR/4,70 EUR. 

4-denní jízdenka stojí 9 EUR/5,60 EUR.

Za zvážení stojí Berlin Welcome Card, která kromě jízdného nabízí slevy na různé atrakce a zajímavosti. 

Automaty v metru neberou české platební karty a pokud u sebe nemáte dostatek drobných, počítejte, že si budete muset jít rozměnit, 20-ti a větší eurové bankovky nevezmou… 

Tak snad příště

Zatím se nám nikdy nepovedlo se podívat do bývalého bunkru, ve kterém má jeho majitel vyhlášenou soukromou sbírku moderního umění – Sammlung Boros. Sbírka je na týdny dopředu zarezervovaná. 

Berlín toho nabízí mnohem víc, než co tady zmiňujeme. Jezdíme tam tak 2x ročně a pořád máme seznam věcí, které chceme navštívit. Je to skvělé město, kde najdete od všeho trochu.

Jednodenní výlet do Postupimi

Jestli budete mít den navíc, zajeďte se podívat do Postupimi – krásná procházka zámeckým parkem a Holanská a Ruská čtvrť stojí za návštěvu. Podrobněji v dalším příspěvku. 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Další příspěvky k přečtení