Evropa

Vezměte děti do Berlína!

Berlín máme od nás kousek, zážitků tam je, že nebudete vědět, co dřív. A seznámíte svoje děti s nedávnou historií nenásilnou formou tak, že si ani nevšimnou, že se vzdělávají.

Berlín je skvělý, jezdíme tam znovu a znovu. Je to město, které si na nic nehraje.

Reichstag  – vládní budova a na ní kupole

Vyhlídka z vládní budovy je zdarma, je však potřeba se dopředu objednat (buďto vystát frontu aspoň den předem) nebo se objednat online (což se nám nikdy nepovedlo). Je potřeba pro každou osobu ukázat pas, zaregistrují si vás. Přece jen je to vládní budova. A pak projdete důkladnou kontrolou – stejně jako na letišti. V každém případě se výhled a procházka kolem dokola v kupoli vyplatí!

  

Braniborská brána

Ikona Berlína. Začátek procházky, kterou musí každý návštěvník absolvovat.

Památník holocaustu

Kousek od Braniborské brány, působivé místo o velikosti fotbalového hřiště.

Postupimské náměstí

Procházkou pokračujte dál směrem na Postupimské náměstí – nejmodernější berlínská čtvrť.

Malý Legoland

Za rohem od náměstí najdete malý Legoland. Fakt malý, ale děti se tam vyblbnou i tak. Největší úspěch má poslední zastávka, kde si můžou stavět z volných Lego kostiček. Jako kdyby si nemohli stavět doma 🙂

Checkpoint Charlie

Původně hlavní vstupní brána mezi východním a západním Berlínem. V tuto chvíli už jen turistická atrakce.

 

Muzeum berlínské zdi

Muzeum vedle Checkpoint Charlie je věnované historii zdi, můžete se také seznámit s příběhy lidí, kteří utíkali na druhou stranu.

Výrobna bonbónů

Nejoblíbenější zastávka, vždycky se jdeme znovu podívat (a nakoupit bonbony). Malá manufaktura, kde majitel několikrát za den před očima návštěvníků vyrábí cucavé bonbony tradičním způsobem – Bonbonmacherei na Orangienburg Str. 32.

Nic za ukázku výroby neplatíte a bonbony si kupte. Jsou vážně moc dobré. My pak chodíme městem a: „Dej mi prosím další bonbon.“ „Tenhle je taky strašně dobrej.“ atakpodobně.

 

 

Přes letní prázdniny mají zavřeno 🙁

Mauerpark a bleší trh v neděli

Každou neděli se sem sjíždějí místní, aby se podívali, co je na trhu nového. Občerstvit se můžete u spousty stánků. A samozřejmě nechybějí turisté – a nakupují suvenýry.

 

Za teplých večerů se v neděli Mauerparku pořádají koncerty nebo karaoke. 

Flakturm v Humboldthainparku

Výhled z jedné ze 3 strážních věží, které za války sloužily k obraně Berlína. Docela neznámá zajímavost.

Památník berlínské zdi

Při procházce Berlínem potkáte na několika místech značení, kudy dřív vedla zeď. Toto značení vás může dovést až k Památníku berlínské zdi na Bernauer Str., ten má venkovní část, kde uvidíte kus původní opevněné zdi s „pásem smrti“ a uvnitř pokračuje výstava s dalšími zajímavými údaji o zdi. A i zde uvidíte několik poutavých příběhů, jak lidé utíkali na druhou stranu.

East Side Gallery

Zhruba 1,3 km dlouhý kus berlínské zdi, který je pomalovaný od významných umělců z celého světa. Nesmí vynechat žádný návštěvník Berlína 😉

 

Vstup volný.

Muzeum Story of Berlin

Největším tahákem tohoto muzea je návštěva největšího plně funkčního atomového bunkru.

Předpokládali, že by se v něm mohlo schovat až 3.600 lidí. Realita naštěstí nikdy nenastala, sice je bunkr velký, ale sociální zařízení je poddimenzované a se vzduchem to také není vyzkoušené.

Kromě bunkru můžete navštívit několik dalších místností, ve kterých se seznámíte s historií Berlína. Najdete zde například pro srovnání obývák z východního a západního Berlína.

Za 1 EURo si můžete stáhnou aplikaci, která vás i v češtině seznámí s programem v každé místnosti. Nebo dostanete brožurku v angličtině nebo němčině.

 

Vstupné 12 EUR, pro děti 9 EUR.

Zoo

Berlínské zoo jsme absolvovali hned během první návštěvy Berlína – chtěli jsme vidět živou pandu. Až ale uvnitř zoo jsme zjistili, že panda už je 2 roky mrtvá! To bylo velké zklamání. Tak aspoň plyšák, no.

Zoo je uprostřed města, je docela malá a taková ničím výjimečná, ale taky není špatná. Prostě taková obyčejná zoo.

Lodí po řece Sprévě

Ó ano, za hezkého počasí to stojí za to.

Lanové centrum Mount Mitte

Za nás je tohle nejlepší lanové centrum, jaké jsme kdy viděli (a vyzkoušeli). A to jsme o objevili náhodou při procházení čtvrtí Mitte. Posuďte sami.

 

Vstupné pro dospělého je 21 EUR, teenageři 18 EUR, děti 15 EUR.

Park Tiergarten

Jeden z největších městských parků na světě, chcete-li si odpočinout od města, tohle je ideální místo pro posezení, piknik nebo procházku. Z centra tam dojdete od Braniborské brány nebo Postupimského náměstí.

Jídlo a jídlo

V Berlíně najdete snad všechny kuchyně. My obzvlášť doporučujeme ulici s asijskými restauracemi Alte Schönhauser Str., např. v čísle 46 najdete restauraci Monsieur Vuong.

Kebab

Rychlé občerstvení Grill na Rosenthaler Platz jsme našli náhodou. Dali jsme si kebab a vrátili se na něj ještě 2x. Pak jsme ho našli v průvodci jako obzvlášť doporučený. Doporučujeme ho i my vám. I když samozřejmě najdete spoustu skvělých fast foodů po celém Berlíně.

Doprava

Druhy jízdenek jsem měla podrobně popsané, ale omylem jsem to smazala a z hlavy si to nepamatuju 🙁 Obecně – chodíme dost pěšky, zpravidla nám stačí jedna jízdenka na den a někdy ani to ne. Napíšu to po příští návštěvě.

Berlín toho nabízí mnohem víc, než co tady zmiňujeme. Jezdíme tam tak 2x ročně a pořád máme seznam věcí, které chceme navštívit. Je to skvělé město, kde najdete od všeho trochu.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Další příspěvky k přečtení