Evropa

Dánsko

Dánsko je prostě skvělé! Země plná přírodních zajímavostí a měst přizpůsobených pro pohodlný život. V každém regionu je velký zábavní park, nespočetně atrakcí pro rodiny s dětmi – veškerý kulturní program počítá s lidmi všeho věku. A překvapivě tam není tak draho, jak jsme se obávali. Pokud máte možnost si uvařit, nakoupíte v supermarketu jen o trochu dráž, než u nás. Do restaurací ale raději nechoďte.

Město Aarhus

Druhé největší dánské město. Jsem ráda, že jsme mohli Dánsko poznat nejdřív odtud (a Kodaň jsme nechali až na konec, byla totiž plná turistů – samozřejmě). Ve zbytku Dánska je klid a pohoda. Užili jsme si město i vyjížděli na výlety po Jutsku.

Duhové umělecké muzeum Aros

Zatím nejlepší umělecké muzeum, které jsme kdy viděli. Nahoře na střeše je duhový ochoz, ze kterého se na město díváte různými barvami.

Muzeum má několik pater, je však velké tak akorát – hodně toho uvidíte a zároveň nestihnete být z toho všeho umění unavení.  Dětem i mě se moc líbilo (kromě teda těch vnitřností koně naložených v lihu – rychle jsme utekli a nepřečetli si, jaké má toto dílo význam a také té haldy hadrů, nad kterou se doteď podivujeme, kdykoliv přijde řeč na umění – tohle umíme taky 😉 Jinak skvělý mix plastik, soch, obrazů a instalací.

Dospělí za 130 DKK (1 DKK = 3,5 Kč) a děti do 18 let zdarma.

      

Knihovna Dokk 1

Dle nějaké ankety údajně nejlepší knihovna na světě. I bych tomu věřila. Vypadalo to jako místo, kde se dá regulérně žít. Kromě knížek – samozřejmě – knihovna oplývala kavárnou, jídelnou, spoustou her, dětským hracím koutkem a koutkem, kde se dalo pařit na playstationu. V klidu jste si mohli posedět v ušáku a dívat se na přístav a moře, zahrát deskové hry nebo si číst a nebo taky nic. Okolo knihovny bylo několik dětských prolézaček.

Celé to vypadalo spíš jako kulturní centrum než „jen“ knihovna. Moderní a skvěle designované.

Navíc nás v přízemí čekalo překvapení v podobě supermoderního automatického parkoviště – kde zaparkujete v boxu a vaše auto se propadne do podzemí. Když pak zaplatíte, vyjede vám lísteček s číslem boxu, ve kterém si auto vyzvednete. Za hodinu zaplatíte 22 DKK (77 Kč).

Knížky vracíte také do automatu.

Den Gamle By

Skanzen, do kterého byly svezeny domy z celého Dánska a znovu postaveny. Proto působí jako celá vesnice. Přes den se platí vstupné a skanzen je plný herců, kteří hrají na dobu „kdysi“. Po 18 hodině se můžete do skanzenu zajít podívat bez vstupného.

Street Food Market

My chceme něco takového v Praze! Hned vedle autobusového nádraží nevzhledná hala, ve které ale máte jeden stánek se skvělým jídlem vedle druhého. Takže jsme ochutnali indické, korejské a japonské jídlo, dále měli africké, vietnamské, italské, americké… Pak zmrzlina, donuty, zákusky… Podle chuti si tam najde každý. Jen u toho dánského jídla nestála fronta. Jejich otevřené sendviče (prostě obložený chleba, no) a kari omáčka s masovými koulemi a rýží nijak nelákala.

Hodně u nás zabodoval stánek Duck it! Hranolky s nejlepším pečeným masem, polité omáčkou. Jestli tam pojedete, vyzkoušejte 😉

Líbilo se nám po Aarhusu procházet jen tak. Například jsme byli na střeše místní kulturní produkce. Je pro to uzpůsobená.

Potom Vikingské muzeum sídlí v dolním patře banky a je zdarma a tak dále.

Severní Jutsko

Maják Rubjerg Knude

V našem průvodci byl maják z poloviny zasypaný pískem. Proto jsme se na něj jeli podívat. K našemu velkému překvapení ho v roce 2016 odhrabali a znovu se ho snaží vrátit „do života“. I tak se k němu váže jedna z našich nejhezčích vzpomínek – bylo krásně, poseděli jsme, dali si svačinu, běhali po dunách. Boty jsme si nechali na kraji – stejně jako většina příchozích. V Dánsku se totiž nekrade.

Pohyblivá duna Rabjerg Mile

Duna je asi hodinu jízdy od majáku. Byla to jedna z hlavních věcí, které jsem chtěla v Dánsku vidět. Zhruba kilometr na kilometr písku. Svojí polohu stále mění, podle toho jak fouká. Už ani není u moře! Jdete a jdete, všude jen písek. Působivé místo.

Nejsevernější cíp Dánska Grenen

Slévá se tam Severní a Baltské moře. Zaparkujete a jdete zhruba 1,5 km pěšky. A jde vás hodně. Nebo se svezete místním traktoroautobusem. Když máte štěstí, uvidíte kromě dvou moří i tuleně.

Město Skagen

Oblíbená destinace turistů. Luxusní domy. A také nejstarší dánské majáky.

Kostel Den Tilsandede Kirke

Postupně se potápí do písku. Nejdřív ho odsvětili, potom zbourali hlavní část a nechali na památku jen věž.

Vápencové doly Thingbaek

Jak využít vápencové doly, které už svému původnímu účelu neslouží? Udělejte z nich galerii pro sochy. Zajímavý nápad, jak využít něco, co by jinak zůstalo ležet ladem. Jestli prší a máte cestu kolem, podívejte se tam. Jinak to zas taková sláva není. Možná proto, že nad doly je muzeum komunismu. To my znáááme – a není to pro nás nijak zajímavé.

Mohylové pole Lindholm Hoje

Jedna z nejdůležitějšícg historických památek. Pole je z doby železné z éry Vikingů. Přijeli jsme večer a báli se, že už se nedostaneme dovnitř. Branka byla otevřená. Důvěra v lidi je v Dánsku vysoká.

Vikingské centrum Fyrkat

Zde můžete poznat, jak kdysi žili Vikingové.

Legoland

Ten pravý. V Dánsku Lego vzniklo, a i když jsme byli v německém Legolandu, stejně v dětech zůstávala touha se podívat do toho skutečného Legolandu.

Byli jsme tam o prázdninách, i když ve všední den. Hlava na hlavě – to se dalo čekat. Přijeli jsme ráno a raději jsme začali od konce.

Dánský Legoland je o trochu větší než ten německý, spousta atrakcí je však stejných.

Co se výrazně liší je Miniland – je převážně v dánském stylu, liší se i další, z Lega postavené výtvory a výzdoba – američtí prezidenti, Socha Svobody, mrakodrapy atd.

 .  

 .  

Počasí

Počasí v Dánsku je naprosto nevyzpytatelné – ráno je úplně zataženo a prší a odpoledne litujete, že jste si nevzali krém proti spálení.

Ráno svítí sluníčko, jasné nebe bez mráčku, že vás ani nenapadne si vzít deštník – abyste odpoledne zmokli na kost. Buďte připravení na všechno.

Doprava

Měli jsme vlastní auto a to byla velká výhoda. Benzín stál od 9,80 – 12,90 DKK (34,3 – 45,2 Kč), podle toho, jestli jste tankovali v menším městě nebo na dálnici. V Dánsku jsou samoobslužné pumpy na kreditní kartu, měla jsem z toho dost vítr. Některé jsou totiž jen v dánštině a pokaždé se karta dává jinam. Jednou mi radil Nor, který tomu také nerozuměl 🙂 Ale všude, kde jsme potřebovali, jsme natankovali.

Dánsko má perfektní silnice a dálnice, nikde jsme nestáli v koloně, nikde nebylo plno. Všude hladký průjezd. Auta si od sebe udržují uctivou vzdálenost, řidiči jsou ohleduplní.

Dánský vnitrostátní trajekt z Aarhus do Odden stál necelých 1.000 Kč (285 DKK), objednávali jsme ho s předstihem. Když jsme pak vyráželi z Kodaně směrem na Hamburk, jeli jsme trajektem z Rotby do Puttgarden. Ten stál necelé 2.000 Kč (68 EUR) a byl také objednávaný s předstihem.

Dánové

Dánové jsou na svojí zemi hrdí, dánskou vlajku najdete úplně všude. Na jídle, na domech, na obchodech. Prý jsou schopni ji vyvěšovat i u příležitosti narozenin a podobně.

Máte farmu a něco prodáváte? Vyvěsíte vlajku s upozorněním, že po pár metrech bude stánek. A překvapivě u stánku nikdo nestojí, navážíte si zboží sami a peníze vhodíte do kasičky.

Máte obchod dál od cesty? Vyvěsíte vlajku a hned na sebe upozorníte.

Přijde mi to jako skvělý způsob, jak se zviditelnit. Dánsko je totiž země bez reklam! Je to tak příjemné. Projíždíte krajinou a nic jí neruší. Žádné billboardy ani jiné rušiče výhledu. Reklamu potkáte jen ve městech, a to ne nijak extrémně. Nepotkáte žádné laciné „pouťové stánky“ se suvenýry. Všechno má úroveň.

Ceny jídla

My jsme bydleli v domě, tak jsme si nakupovali v obchodě a vařili, a když už jsme se měli někde najíst, byl to Streed Food Market.

Měla jsem obavu z vysokých cen, tak jsme si dost jídla přivezli z vlastních zásob, auto to uveze.

Ve Street Food Marketu stojí jídlo od 60 – 90 DKK (210 – 315 Kč), může stát i víc, tohle je ale průměrná cena.

V obchodě koupíte např. celý ledový salát za 8 –10 DKK (1 DKK = 3,5 Kč), 4 čokoládové muffiny za 14 DKK, 2 banány za 4 DKK, vaničku mletého masa za 23 DKK, balení 4 jogurtů za 15 DKK, třetinku piva za 4 DKK, ½ kg brambor za 8 DKK.

Pro nás první velká cesta – sama s dětmi autem, tisíc kilometrů od domova. Přespali jsme v Hamburku, tak jsme si cestu přepůlili. Šlo to hladce a pokud to půjde, pojedeme znovu. Ještě jsme zdaleka nestihli vidět všechno. Kromě krásných útesů a pláží, chceme prozkoumat další místa, která se vážou k dánské historii a také nějaký další zábavní park by nás zajímal. Mají jich vážně hodně.

 

A teď hurá do Kodaně!

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Další příspěvky k přečtení