Evropa

Hallstatt

Nejnavštěvovanější rakouská vesnice. Je mezi asijskými turisty tak oblíbená, že si v Číně postavili její dokonalou repliku. 

Počítejte s tím, že se budete pohybovat v davu turistů, i tak stojí návštěva této oblasti za to. Okolní příroda je krásná! Hory, jezera…, můžete to prochodit pěšky nebo projezdit na kole, všude jsou cyklostezky. 

Hallstatt

Do Hallstattu jsem vyrazila s kamarádkou, trochu nás děsil ten turismus, ale i tak jsme si tuto cestu chtěly “splnit”. Autem je to zhruba 5 hodin jízdy. 

Na parkování V Hallstattu se stojí fronta a je docela drahé. S tím se musí dopředu počítat. V okolí nezaparkujete, jiná možnost prostě není. 

Procházka centrem Hallstatu vám zabere tak hodinu. Domy jsou tak zvláštně porostlé zastřiženými stromy. Vídaly jsme to i v jiných městech kolem, ale ne v takovém množství.

Cesta tam a zpět lanovkou na vyhlídku nad městem stojí pro dospělého 18 EUR a pro dítě do 15 let 9 EUR. Koupit cestu jen nahoru se nedá, lesní pěšina z kopce je tu a tam zapadaná stromy a místy chybí zábradlí, tedy by mohla být pro děti nebezpečná. 

Hallstattské jezero a hory. Co víc dodat. 

My jsme nechtěly stát šíleně dlouhou frontu na lanovku dolů, tak jsme to s kamarádkou riskly a šly jsme dolů pěšky. Zabralo to asi 20 minut. A když jste opatrní a nechodíte ke srázu, přežijete 🙂 

Další aktivity a atrakce, které můžete vyzkoušet: 

Vyhlídka lodí po Hallstattském jezeře. Solné jeskyně. Muzeum Hallstattu. Kostnice. A další. 

My jsme raději vyrazily do hor, kde nebylo tolik lidí. 

Vyhlídka 5 fingers Dachstein

Vyjedete 2 lanovkami až na 2.100 metrů vysoký Dachstein. My jsme byly v dubnu, dole bylo krásné jarní počasí, dalo se chodit v tričku, nahoře 3 metry sněhu. I tak jsme se obešly bez bundy (ale dost nás vyděsilo, že všichni, co si dole kupovaly vstupenky, měli zimní bundu).

Nahoře si zdarma můžete půjčit sněžnice a turistické hole. Měly jsme jen tenisky, sněžnice jsme nechtěly a dost nám to klouzalo. 

Vyhlídka je 400 metrů nad zemí, jestli máte závratě, vůbec se k ní nepřibližujte a zůstaňte na některé z laviček. Dechberoucí výhled. 

V restrauraci u lanovky se nedá platit kartou! Dost nás to vypeklo, neměly jsme na zaplacení. Pan číšník nám odpustil asi 4 EURa. 

Cesta tam a zpět lanovkou stojí pro dospělého 32 EUR, pro mládežníka 29 EUR a pro dítě 17,6 EUR. Jestli je nahoře jasné počasí, neváhejte. 

Ubytování

Raději hledejte mimo Hallstatt, stojí to o polovinu méně. I víc než o polovinu. My jsme se ubytovaly přes airbnb, zhruba 20 km od Hallstattu. Snídaně s doma vyrobeným chlebem, jogurtem a s domácími vajíčky, byla skvělý bonus. 

Po okolí

Okolní příroda je fakt krásná. Vysoké hory, průzračná jezera, samá zeleň. My jsme si párkrát jen tak lehly u jezera. 

Jely jsme od soboty do pondělí (Velikonoční) a i za tak krátkou návštěvu stihnete hlavní zážitky. Měly jsme štěstí na božské počasí, celou dobu svítilo sluníčko, přitom nebylo vedro. Prostě nádhera. Také nás potěšilo domácké ubytování. A ta příroda je neuvěřitelná. Dost to Rakušanům zavidím 😉 

Když jedete vlastním autem, najdete si ubytování v širším okolí a vyberete si jen ty nej atrakce a aktivity, tak to nestojí ani moc peněz. 

Zde fronta na selfie nad Hallstattským jezerem :-))

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Další příspěvky k přečtení