Evropa

Istanbul

Návštěva města s orientálními památkami mě lákala dlouho. Ani nevím, proč mě letos napadlo, že zkusíme Istanbul – od chvíle rozhodnutí jsem během týdne měla termín a ubytování. Tušila jsem, že se mi tam bude líbit, ale krása památek a jinakost světa, který jsem tam viděla, mi naprosto učaroval. Památky jsou úžasné, lidé příjemní a všechno je levné. Vyšlo nám počasí, ubytování bylo na skvělém místě. Byla jsem s kamarádou Zuzkou a moc jsme si to užily.

Istanbul je rozdělený na tři části – staré město Sultanahmet, evropská část Beyoglu a asijská část Üsküdar. Bydlely jsme v Üsküdaru, pár metrů od moře a bylo to skvělé. Je to autentická čtvrť naprosto bez turistů.

 .    

Mezi jednotlivými částmi Istanbulu se snadno dostanete trajektem (v přepočtu za 25 Kč na osobu) nebo „metrem“ Marmaray (jede pod mořem, také za 25 Kč na osobu) nebo autem nebo tramvají po mostě. My jsme jezdily trajektem. Každé ráno jsme kousek od přístavu viděly hejno delfínů. Krása.

 

Sultanahmet – Staré Město

Palác Topkapi

První den jsme vyrazily pro hlavních památkách, abychom měly jistotu, že všechno stihneme.

Palác Topkapi nechal zbudovat Sultán Mehmed II. Koupily jsme si vstupenku do všech částí, tedy i do harému. Sice ho částečně rekonstruovali, ale i tak to byl nejkrásnější palác, co jsem kdy viděla! Krásně vyzdobené místnosti, vkusně barevné. Nafotily jsme snad sto fotek. Večer jsme si je prohlížely a znovu a znovu jsme opakovaly: „To bylo tak krásný“.

Jestli budete někdy v Turecku, tohle je to hlavní, co musíte vidět.

    

Vstupenky jsme kupovaly na místě, stály jsme ani ne půl hodiny ve frontě. Online prodej byl totiž v turečtině J Vstupné do paláce a harému (ten fakt navštivte!) stojí 85 TL, to je zhruba 425 Kč, děti do 12 let jsou zdarma.

Hagia Sophia

Hagia Sophia byla původně mešita, dnes už má status muzea, tedy do něj ženy nemusí chodit se šátkem na hlavě a všichni návštěvníci nemusí chodit bosí, jako do jiných mešit.

Opět jsme měly „štěstí“ na rekonstrukci, tedy z poloviny byla Hagia uvnitř pod lešením.

Hagia Sophia se nám ve výsledku zdála hezčí zvenku, než zevnitř. Klidně můžete vynechat, jestli chcete vidět krásnou mešitu, zajděte do Sulejmánovy. Ale o tom až za chvíli.

 . 

Vstupné stojí 60 TL, tedy 300 Kč.

Cisterna Yerebatan

Byla zrovna částečně v rekonstrukci L Ale i tak stála návštěva za to. Istanbulská zásobárna vody už od středověku, člověk žasne nad důmyslností stavitelů před několika stoletími.

  

Najdete zde sloupy s hlavami medúz. A příjemně se ochladíte.

Hipodrom

Toto místo bylo původně sportovním a společenským centrem Konstantinopole – ve 40 řadách sedadel si mohlo sednout až 100 tisíc diváků. Dnes už z původního zařízení na místě zůstal jen egyptský obelisk vyrobený roku 1900 před Kristem.

Modrá mešita

Další z hlavních turistických památek, v době naší návštěvy byla pro turisty zavřená – rekonstrukce.

Sulejmanova mešita

Krásná stavba zvenku i uvnitř. Přístupná zdarma, platí stejná pravidla, jako do všech jiných mešit – dovnitř jdete bosí a ženy musí mít zakryté vlasy.

Určitě jí navštivte! Je to druhá nejnutnější návštěva v Instanbulu. Je prostě krásná.

 .   .

 .  

Egyptský bazar

Bazar plný sladkostí a voňavého koření. Počítejte s tím, že vás u každého stánku budou naháněči zvát dovnitř. I tak stojí za návštěvu.

  

Velký bazar

Má 22 vchodů a uvnitř žádný navigační systém – jestli se budete chtít do nějakého obchodu po chvíli vrátit, pravděpodobně už ho nenajdete J Najdete zde od suvenýrů, přes malované nádobí, tradiční lampy z barevných sklíček, kožené výrobky, boty, kabelky…

Také stojí za návštěvu.

Pokud se vám podaří vyjít východem směrem dolů do města, půjdete dlouhou ulicí plnou dalších stánků a obchodů.

Beyoglu – evropská část

Turecké lázně Galatasaray Hamami

500 let staré původní turecké lázně. Vyhříváte se na horkém kameni, pak se průběžně poléváte studenou vodou, kterou nabíráte do měděné misky. Můžete si i objednat masáž mýdlem a další procedury.

Uvnitř jsem nefotila, tak byl aspoň zvenku plakát. Příjemné zastavení kousek od nákupní třídy. Ale musely jsme zapnout navigaci, je to dost schované. Přesnou cenu už si bohužel nevzpomenu, ale drahé to nebylo.

Nákupní třída Istiklal

Prostě klasická nákupní třída evropského typu. Nic víc, nic míň.

Galatská věž

Je to jedna z ikon Istanbulu, ale návštěva nás vůbec nelákala…

Palác Dolmanahce Yildiz

Představte si palác evropského typu, který má ukázat bohatství a „modernost“ tureckého sultána. Takže uvidíte uvidíte palác plný místností, které přetékají zlatem, zdobeností a ukazováním bohatství. To je běžné, že paláce ukazují bohatství, ale tady toho bylo nějak víc.

Tím, že jsme už měly za sebou několik orientálních památek, které nás nadchly, tento poevropštělý palác nás nebavil. Stála se na něj dlouhá fronta.

Ale je na krásném místě na břehu moře.

Tuhle návštěvu můžete klidně vynechat.

 .  

 

Üsküdar – asijská část

Delfíni v Bosporu

Tím, že jsme bydlely v této čtvrti, musely jsme do jiných částí města jezdit trajektem a bylo to parádní. Vůbec jsme nepotřebovaly absolvovat nějakou drahou turistickou vyhlídkovou jízdu.

Každé ráno jsme kousek od pobřeží viděly hejno delfínů. Bonus navíc 🙂

Pahorek Camicla

Vyhlídka na celé město, oblíbené místo mezi místními – byly jsme tam v neděli a bylo dost plno.

  

Jídelny

Místní se stravují v jídelnách a pouličních restauracích. Je to levné a pro nás obzvlášť. Určitě si dejte jídlo v restauraci na střeše.

Čaj

Černý čaj se řekne turecky „čaj“. Podává se v malých skleničkách v čajovnách, které jsou „na každém rohu“, a dává se do něj cukr. Prostě do Turecka patří, dávaly jsme si ho klidně několikrát za den.

  

Kavárny a cukrárny

Zákusky jsou moc sladké a moc dobré. Podávají se malé kousky, protože víc nezvládnete sníst.

Doprava

Metro je klasické podzemní a Marmaray je pod mořem. Cena za jízdu je stejná, tedy 25 Kč na osobu a jízdu. Když přestupujete, potřebujete novou jízdenku.

Muzejní karta

Má smysl, pokud chcete kromě do Hagia Sophia a Topkapi jít do muzeí – Archeologického, Muzea tureckého a islámského umění, Muzea mozaik atd.

Je časově omezená.

Měna

Turecká lira měla v době naší návštěvy hodnotu 5 Kč. Všechno bylo levné!

Připravte se na:

Rybáři jsou všude!

Někde bývají jen turecké záchody – tedy dvě šlapky na nohy a díra v zemi…

Budete často potkávat muže s čerstvě transplantovanými vlasy – mají oholené lebky, na nich spoustu krvácejících skvrnek, vypadá to dost nechutně.

Potkáte spoustu potulných psů a koček.

A připravte se na žebrající děti…

 

Nestihly jsme:

Muzeum mozaik

Čtvrť Kuzguncuk v Üsküdaru

Palác Beylerbeyi

Pasabahce – státní sklárny

Karaköy-Tünel Funicular – lanovka

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Další příspěvky k přečtení