Evropa

Kodaň

Pokud se nebudete zrovna pohybovat okolo přístavu Nyhavn, kde je největší koncentrace turistů, zjistíte, že Kodaň je poklidné velkoměsto. V centru potkáte každou chvíli hřiště, trampolínu nebo jiné aktivity pro děti. Můžete posedět s výhledem na moře nebo se kochat pohledem na čistý design dánských budov. Program můžete mít tak pestrý, jak si usmyslíte. Nemůže se vám stát, že sáhnete vedle. 

Přístav Nyhavn

Po Malé mořské víle druhé nejznámější místo v Kodani. Od svého vzniku propojuje staré město s mořem. V 17. století přístav vyhloubili švédští váleční zajatci.

Nyní je celá oblast přístavním muzeem, můžete kromě barevných domů obdivovat mnoho krásných dřevěných lodí.

Za rohem, na břehu moře, najdete moderní budovu činohry.

Charlottenborg – Královská dánská akademie krásných umění.

Je přímo naprosti přístavu Nyhavn, v době naší návštěvy na budově umístil instalaci Aj Wej Wej. Okna byla plná skutečných záchranných vest uprchlíků ze Sýrie, kterým se podařilo dostat se přes moře.

Street food market

Když půjdete dál od přístavu přes most – a most je zajímavý tím, že když jede velká loď, uzavře se pro chodce a rozestoupí se, aby mohla loď projet – po levé straně uvidíte Street food market. Byl podobný, jako jsme už viděli ve městě Aarhus. A byl stejně skvělý. Jedno jídlo lákavější než druhé.

Před marketem byla instalace Yoko Ono – Wish trees. Také jsme si svoje přání napsali a pověsili J

Kousek od Streed food najdete budovu Opery.

Christiansborg

Velký palácový komplex, ve kterém sídlí všechny vládní složky – parlament, premiér a nejvyšší soud.

Zaujalo nás, že má parkoviště pro kola. A to nemalé parkoviště!

   

Královská knihovna

S palácem sousedí královská knihovna, která má krásnou zahradu, zajděte si tam chvíli v klidu posedět. Když knihovnu obejdete, uvidíte neobvyklé spojení staré a nové architektury – té nové budově s říká Černý diamant. Je to vznosný název pro „černou kostku“, minimálně dáváme plusové body za odvahu.

   

Svobodné město Christiania

Resp. svobodný stát ve městě.

Christiania vznikla v roce 1971, kdy se komunita mladých lidí usadila na místě prázdných kasáren. Vytvořili si vlastní pravidla, neuznávali stát, na místě bylo možné koupit drogy (a je tomu tak dodnes, viděli jsme několik veřejně vystavujících prodejců marihuany a hašiše – za bílého dne, prosím). Po několikaletých bojích se dánská vláda rozhodla uznat komunitu jako sociální experiment, sestavili si vlastní samosprávu a žijí svým způsobem života. V současné době zde bydlí zhruba tisíc lidí.

Christiania je vyhledáváné turistické místo, najdete tu restaurace a různé výstavy.

Zábavní park Tivoli

Už jsme za sebou měli Legoland, tedy jsme to s těmi atrakcemi nechtěli přehánět. Šli jsme okolo a když jsme viděli, jak jsou místní atrakce šílené, rozuměj adrenalinové, vůbec jsme nelitovali, že nejsme uvnitř. Raději jsme šli posedět to parku.

Královský park se zámkem Rosenborg

Park slouží jako oblíbené piknikové místo. Najdete tu rodiny s dětmi, party studentů nebo skupiny kolegů v oblecích, kteří si přišli po práci odpočinout.

Zámek slouží jako muzeum monarchie a bohužel jsme si ho nestihli prohlídnout. Můžete tam najít korunovační trůn a klenoty. Děti do 18 let mají vstup zdarma.

   

Kruhová věž

Uvnitř spirálová chodba, dostatečně široká a vysoká, aby se po ní dalo nahoru vyjet na koni nebo s vozem.

Mramorový kostel

Je krásný. Najdete ho cestou k Muzeu designu.

Muzeum designu

Chtěli jsme vidět Centrum dánského designu, ale když jsme k němu došli, zjistili jsme, že bylo zrušené. Podívali jsme se alespoň do Muzea designu. Ve středu mají dlouhou otevírací dobu a vstup je od 17 hodiny zdarma.

Malá mořská víla

Co nás zaujalo

Lodě a lodě. Když procházíte městem, kromě zaparkovaných aut a kol, potkáváte zaparkované lodě. Každou chvíli vidíte, jak někdo pořádá na lodi posezení.

Ubytování je v Kodani drahé, je běžné přespávat v hostelu. Dělají to tak i sami Dánové.

Na většině veřejných místech najdete záchody společné pro muže a ženy. Dost se tím řeší fronty na dámských záchodech J Když vznikne fronta, prostě stojí všichni.

Jak je celé Dánsko upravené a dokonale uklizené, tak okraj Kodaně je dost špinavý.

Geomuseum Faxe

Cestou z Kodaně jsme se ještě chtěli zastavit v přírodě, nakonec to vyhrál lom, ve kterém bylo možné si půjčit kladívko a dláto a jít hledat vlastní fosílie. Lom je obrovský, nevěděli jsme, kde začít. Nakonec jsme našli jen zkamenělé korály, na mušle nebo žraločí zuby jsme neměli štěstí. I tak to byla zábava. Usmívali jsme se na sebe s dalšími rodinami, které jsme potkávali a které si, stejně jako my, nesly v rukách hromady nadlabaných kamenů.

Až budeme v Kodani příště, chceme ještě stihnout Planetarium, Botanickou zahradu, zámek Frederiksberg, skanzen Frilandsmuseet, několik muzeí nebo ZOO. A na výběr je spousta dalšího.

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Další příspěvky k přečtení