O nás

Okolí Kodaně

První výlet do Dánska se mi moc líbil, v Kodani jsme strávili 2 dny. Když se naskytla možnost vyrazit znovu a bydlet kousek od Kodaně, neváhala jsem. Tentokrát jsem jela sama, bez dětí – a téměř celý týden jsem nesesedla z kola.

Værløse

Byla jsem ubytovaná ve Værløse, malá vesnice zhruba 18 km severně od Kodaně.

Čistá příroda a několik jezer kolem, naprosto krásné počasí, usměvaví Dánové na procházkách a jezdění na kole – strávila jsem naprosto pohodový týden – balzám na duši, který jsem zrovna v tu chvíli potřebovala.

Jezero Søndersø

Tohle jezero jsem měla asi 2 km od domu. Někdy jsem jela na kole, někdy pěšky. Potkávala jsem na procházce jednotlivce, rodiny, páry, party kamarádek nebo kamarádů – přišlo mi, že mají procházku denně jako „nutnost“. Prostě součást života. Když si kamarádky chtějí popovídat, jdou společně na procházku. To my tady v Praze jdeme posedět do hospody 🙂

Překvapilo mě, že tam nikdo nesbírá maliny. Byla jsem jediná. Taková škoda. V příštím životě budu v Dánsku sbírat maliny a vařit tam z nich marmelády.

Jezero Furesø

Opět krásný výlet k jezeru, které bylo na kole 8 km daleko.

Lousiana – galerie moderního umění

Přestože to byl můj poslední výlet, píšu o něm jako první. To bylo něco! Je to dánská nejnavštěvovanější galerie a právem. Už jen to místo stojí za to! Na břehu moře, krásné budovy v asijském duchu, umění je nejen uvnitř, ale i venku v parku, najdete zde krásné jezero, na druhé straně můžete posedět s výhledem na moře… Strávila jsem tam skoro celý den. Stačí jen posedávat, procházet se, kochat se a relaxovat.

Vstupné stojí 125 DK (440 Kč), děti do 18 let zdarma.

 

 

 

Arken – galerie moderního umění

Předpověď hlásila zataženo, bez deště, tak mi přišla návštěva galerie moderního umění jako nejlepší nápad. Akorát to bylo na kole 25 km. Teda i 25 km zpátky. No nejsem moc trénovaný cyklista a cestou zpátky už jsem fakt nemohla.

Galerie je relativně malá, na návštěvu vám bohatě stačí 2 hodiny a to se budete hodně loudat. Pár děl je vystaveno v okolí. Designové WC by mělo být vzorem pro všechny galerie.

S odstupem to byl moc fajn výlet.

Vstupné stojí 150 DK (525 Kč), děti do 18 let zdarma.

Kodaň

Kodaň jsem samozřejmě nemohla vynechat – když už jsem byla necelých 20 km od ní.

Street food market

Navštívila jsem tento nový, protože ten původní, ze kterého jsme byli vloni tak nadšení, je zbouraný. Street food už není v centru, je na kraji v přístavu, v dost zaprášené a nehezké oblasti. Jídlo bylo skvělé, ale místo už ne. Pohoda je pryč. Tak jsem rychle pryč pospíchala i já.

 

 

Posezení v parku zámku Rosenborg jsem nemohla vynechat, akorát tam letos byla úplně žlutá tráva. V zahradách u zámku bylo naštěstí zeleno.

 

Odpočinek, relax.

Planerárium Tychona Braha

Nový způsob bydlení na moři

V Dánsku není tak draho!

Moje zkušenost je taková, že v Dánském supermarketu je o trochu dráž, než u nás, ale není to tak strašné. Dánská koruna je 3,50 Kč. Tady jsem vyfotila pár potravin a pivo, kterým se to dobře poměřuje 🙂

   

Když máte možnost si uvařit, prostě se to dá.

Co je ale strašně drahé, je jídlo a pití v restauraci. Když koupíte v supermarketu třetinku piva, stojí např. 6 DK, tedy zhruba 20 Kč. Když si ho dáte v restauraci (nebo street food), stojí minimálně 35 DK, tedy od 120 Kč.

Ale doprava je drahá

Tím, že moje ubytování bylo za Kodaní, musela jsem párkrát využít autobus nebo metro. Platila jsem 170 – 240 Kč za jízdu. Na tento výlet jsem si nevybírala žádné dánské koruny, jen v autobuse mě překvapili, že platební karty neberou. Naštěstí jsem jela ze zastávky, kde bylo i metro, tak jsem si koupila jízdenku v automatu a čekala na další autobus.

Takže to kolo bylo dobré po všech stránkách 🙂

Nějaké ty kopce tam jsou 🙂

Parkoviště u nákupáku

Co jsem se ještě chtěla podívat, bylo muzeum Karen Blixenové, autorku knihy Měla jsem farmu v Africe, podle které byl zfilmován světoznámý film.

A pak ještě hrad Kronborg, na kterém dle Shakespeara Hamlet pronesl: „Být či nebýt, toť otázka.“

Tak zase příště.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Další příspěvky k přečtení