Evropa

Paříž a Disneyland

Chvíli žila v Paříži moje sestřenice, tedy jsme měli možnost tam pár dní bydlet. A pořádně se podívat! Velkým lákadlem byla pro děti Eiffelovka, Mona Lisa a samozřejmě Disneyland. A moc jsme si to užili.

 

Eiffelova věz

Tam se prostě musí podívat každý. Lístek si objednejte dopředu, ať nemusíte stát frontu.

Lucemburské zahrady

Oáza klidu. Je zde mnoho židlí a laviček, můžete si v klidu posedět, odpočinout a kochat se krásou zahrady.

Děti se můžou zabavit pouštěním lodiček na malém rybníku (ale platí se za to).

Zahradu zdobí sochy a fontány, najdete zde i malou sochu Svobody.

      

Palác v Lucemburských zahradách patří francouzskému senátu. Najdete zde také skleníky, které bývají otevřené jen výjimečně.

Park je hned o výstupu z metra.

Výhled na Paříž z obchodního domu Printemps

Pohled ze střešní terasy obchodního domu, za který nic neplatíte. V kavárně si můžete koupit kávu nebo jiné občerstvení. Není vůbec jednoduché najít výtah, kterým se dostanete nahoru – nejlepší je se zeptat J

   

Louvre

V Louvru by člověk mohl strávit celý den a pořád by neviděl všechno.

Určitě nevynechejte nejznámější obraz světa – Monu Lisu. Mezi spoustou dalšího unikátního umění vybírejte dle svého zaměření. My jsme si prohlídli exponáty ze starého Egypta.

Vstupenka pro dospělého stojí 15 EUR, děti do 18 let jsou zdarma.

 

   

Vítězný oblouk

Z Louvru jsme šli k Vítěznému oblouku pěšky, je to zhruba 3,5 km. Naše cesta vedla přes další krásné zahrady Jardin de Tuileries, kde mají skvělou zmrzlinu, dále přes Place de la Concorde, největší náměstí v Paříži, kde jsme minuli Obelisque de Louxor, který pochází z egyptského chrámu v Luxoru, a který dostala Paříž v 19. století darem. A nakonec třída s luxusními obchody Champs-Élysées – na jejím konci najdete Vítězný oblouk, další z charakteristických staveb v Paříži. Můžete si koupit vstupenku a podívat se nahoru.

Pompidou

Z dálky vypadá jako dům postavený z Lega.

Po obvodu této strohé skleněné budovy, která je obestavená zdobným „lešením“, vedou barevné přístupové tunely a tunely s klimatizací a potrubím.

Toto moderní kulturní centrum stojí za návštěvu, vystavené umění je velmi pestré, baví i menší děti a teenagery.

Každou první neděli v měsíci je vstup zdarma. Nenechte se odradit dlouhou frontou, jde to rychle.

La Defénce

Čtvrť plná moderních kancelářských staveb a mrakodrapů, ze které je za dobrého počasí výhled na město. Najdete zde moderní verzi Vítězného obloku – La Grande Arche.

Čtvrť zdobí mnoho soch a jiných instalací moderního umění.

O víkendu je zde podivně liduprázdno.

Soucré Coeur

Tato bazilika stojí na vrcholku kopce Montmartre. Už samotná procházka čtvrtí je zážitkem, kromě architektury můžete na domech obdivovat různé druhy pouličního umění – malby, mozaiky, spreje.

   

Bazilika samotná je postavená v románském a byzantském slohu, je z bílého kamene, který má samočistící schopnost. Proto je stále bílá. Má 4 menší kupole a jednu větší, 83 m vysokou. Svým umístěním na kopci a svojí výškou je po Eiffelově věži druhý nejvyšší bod Paříže.

V překladu znamená Soucré Coeur Svaté Srdce a je zasvěcená Svatému srdci Ježíšovu. Přes extrémní turistickou návštěvnost je i nadále významným náboženským poutním místem.

Katedrála Notre-Dame

V překladu Chrám matky boží, je gotická římskokatolická katedrála, nejkrásnější příklad gotické architektury, skvost středověké architektury.

Katedrála má tři vchody, nad každým vchodem je jiný výjev. Prostřední zobrazuje Poslední soud. Pravý je vchodem sv. Anny a na levém je Madona s dítětem a výjevy ze života Panny Marie.

Katedrála je obrovská, údajně schopna pojmout 9000 osob. Největší zvon se jmenuje Emmanuel a váží 13 tun.

Na katedrálu je skvělý boční pohled z nábřeží Quai de Montebello.

 

Disneyland

Disneyland je rozdělený na 2 parky, můžete si ale koupit vstupenku jen pro jeden. I tak je to program na celý den. Jeden park je zaměřený na Mickeyho Mouse a filmová studia (tam jsme nebyli) a druhý na atrakce z další filmů pro děti – Toys story, Indiana Jones, Piráti z Karibiku a další.

 

Byli jsme tam mimo sezónu, ve všední den, a navíc bylo pod mrakem, odpoledne dokonce pršelo. A to byl pro návštěvu Disneylandu skvělý den 🙂 Spoustu lidí to odradilo, v parku jsme nemuseli na atrakce stát dlouhé fronty (o kterých jsme slyšeli ze všech stran) a moc jsme si to užili. Pro mě to byla nejlepší návštěva zábavního parku vůbec.

   

Občerstvení je v Disneylandu příšerně předražené, hodně rodin s sebou mělo vlastní svačinu.

V odpolední hodinách prochází parkem alegorické vozy s postavami z nejznámějších pohádek. To bylo pro nás překvapení, dopředu jsme o tom nevěděli.

Vyplatí se večer počkat na závěrečný ohňostroj – je to hezký zážitek.

Vstupenky je lepší objednat předem, vyjde to trochu levněji.

Do Disneylandu se z Paříže dostanete „příměstským metrem“, pro dospělého stojí 10 EUR jedna jízda, pro dítě do 10 let necelých 5 EUR.

V Paříži je ještě jeden velký zábavní park – Asterix park. Je levnější než Disneyland, je však zaměřený převážně na adrenalinovou zábavu – a to nás nelákalo.

Čtvrť Le Marais

Romantická čtvrť, ve které je fajn chodit jen tak. Potkáte tam hodně kaváren a hřišť. Najdete zde spoustu galerií a muzeí.

Musée Picasso

Velké zklamání. Ani ne za hodinu jsme to měli prohlídnuté. Pár obrazů zajímavých, jinak nic moc.

   

Najdete ho ve čtvrti Marais.

Vstupenka stojí 12,50 EUR pro dospělého, děti do 18 let jsou zdarma.

Versailles

Nejezděte do Versailles!

Celkový dojem z návštěvy je dost slabý. Interiéry z naprosté většiny nejsou zařízené nábytkem, můžete si prohlédnout jen obrazy panovníků, šlechticů atp. Jediné, co stojí za to vidět, je zrcadlový sál. Z fotek si ho ale prohlídnete mnohem líp. Davy a davy lidí.

   

Když si spočítáte, kolik musíte návštěvě „obětovat“ času a peněz, a kolik toho ve finále vidíte, nestojí to za to. Nepomůže ani koupení vstupenky online dopředu. Jedině, když si koupíte dopředu vstupenku se vstupem na konkrétní čas a ta stojí 27 EUR.

Vstupenka jen do zámku stojí 18 EUR (na webu sice píšou, že tato vstupenka obsahuje i vstup do zahrady, ale není to tak). Musíte si vystát minimálně hodinu a půl frontu na skener. Když už projdete bezpečnostní kontrolou, budete se motat mezi davy lidí.

Jestli si chcete prohlédnout jen zahrady, opět je to zážitek, který si klidně můžete nechat ujít. Raději se projděte v Lucemburských zahradách nebo v jiném parku.

Vstupenka jen do zahrady stojí 10 eur.

Děti do 18 let mají všude vstup zdarma.

Farmářský trh

Zeptejte se, jestli máte v místě ubytování farmářský trh. My jsme měli a něco takové jsme ještě neviděli. Obrovská hala plná ovoce a zeleniny, sýrů, masa, vína – nevíte, co si máte dřív koupit. Francouzi jsou zálibou v dobrém jídle vyhlášení, i tak to předčilo naše očekávání. Kvalita stánků byla s našimi trhy nesrovnatelná. Prezentace jídla na vysoké úrovni – jako ve vybraných obchodech, a ne jako na stánku, který se otevírá 3 x týdně.

   

Podchody/průchody

V původních starých romantických podchodech najdete krámky, kavárny a bistra.

Doprava po Paříži

Metro má 14 tras, je těžší se v nich zorientovat. V každém případě je to nejlepší způsob dopravy. Některé linky jezdí na autopilot bez řidiče.

My jsme si kupovali balík 10 jízdenek najednou.

 

Co dalšího stojí za vidění

Museé d’Orsay

Druhý park v Disneylandu

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Další příspěvky k přečtení