Evropa

Hnedle vedle Berlína! Postupim

Pokud budete mít při návštěvě Berlína den navíc, určitě se vydejte do Postupimi (Postdam). Je to krásné město a dojedete tam U Bahnem a S Bahnem, stačí, když si koupíte celodenní ABC ticket. Na něj se můžete přepravovat i libovolně tramvajemi a autobusy po Postupimi. Aspoň toho víc uvidíte.

Sansssouci

Největším lákadlem je rokokový zámek Sanssouci, na který navazují rozsáhlé parky (můžete si na projížďku půjčit kolo) a několik dalších krásných budov. Zámek, který je srovnáván s Versailles, nechal roku 1745 postavit pruský král Fridrich II. Celý areál je zapsaný v UNESCO.

Stačí jen chodit a kochat se, zde je pár vybraných fotografií.

Zvenku je zámek hezký obzvlášť v létě, když jsou na terasách vzrostlé vinice, tady je bohužel začátek sezóny.

Na zámek navazuje Nový palác.

Zde je Čínský pavilon.

Dále při procházce v parku narazíte na Oranžerii, zámek Charlottenhof, Obrazárnu a další. Jenom na zámek a celý jeho komplex by člověk klidně potřeboval celý den.

 

V centru města

Jestli se ale chcete podívat na další zajímavosti Postupimi, přesuňte se autobusem do centra. Město je na architekturu velmi pestré.

Zde je malá Braniborská brána.

Ukázka z Holandské čtvrti.

   

Zde je Ruská čtvrť Alexandrowka.

   

Postupimská konference

Jedním z dalších významných paláců je Cecilienhof. Zde se roku 1945 konala Postupimská konference, na níž americký prezident Harry Truman, britský ministerský předseda Winston Churchill (kterého v průběhu jednání nahradil Clement Attlee) a Josef Stalin za Sovětský svaz řešili poválečnou správu Německa a jeho další uspořádání.

Tím ale výčet pamětihodností nekončí! Postupim jich nabízí mnohem víc!

Pokud budete té historie přesyceni, navštivte s dětmi lanové centrum, tropický skleník Biosphäre nebo filmový park Babelsberg, kde uvidíte reálné filmové kulisy nebo kaskadérskou show.

Jestli máte opravdu jen jeden den, nebudete vědět, kam dřív skočit 😊

 

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *

*

Další příspěvky k přečtení